Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer endte på 5,9 prosent i juli. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB). Årsveksten i matvareprisene har i det siste ligget tett på våre naboland, som Sverige og Danmark.

Whist forklarer at leverandørene normalt justerer sine priser denne måneden. De foregående fem årene har prisveksten fra juni til juli i gjennomsnitt ligget på 3,9 prosent. I år var denne noe høyere, på 4,4 prosent. Det bidro til en årsprisvekst på 5,9, litt lavere enn i Danmark, som i juli hadde en matprisvekst på 6,5 prosent.
– Prisveksten skyldes kostnadsøkninger i verdikjeden for dagligvarer, som høye priser på flere råvarer og effektene av jordbruks- og lønnsoppgjøret, sier Whist.
Whist legger til at priskonkurransen mellom dagligvarekjedene er knallhard, og at lav og stabil pris- og kostnadsvekst er det beste for både forbrukerne og dagligvarekjedene.
Blant matvarene som har økt mest i pris det siste året, finner vi typiske importvarer som kakao og kaffe, som har steget med henholdsvis 25,4 og 23,9 prosent siden juli i fjor.