Prisvekst for mat og alkoholfri drikke i juli

Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer endte på 5,9 prosent i juli. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB). Årsveksten i matvareprisene har i det siste ligget tett på våre naboland, som Sverige og Danmark.

–  Det har vært et historisk sesongmønster at prisene på mat og drikke øker fra juni til juli, sier bransjedirektør for dagligvare i Virke, Bendik Solum Whist (Fotokilde: Virke)

Whist forklarer at leverandørene normalt justerer sine priser denne måneden. De foregående fem årene har prisveksten fra juni til juli i gjennomsnitt ligget på 3,9 prosent. I år var denne noe høyere, på 4,4 prosent. Det bidro til en årsprisvekst på 5,9, litt lavere enn i Danmark, som i juli hadde en matprisvekst på 6,5 prosent.

– Prisveksten skyldes kostnadsøkninger i verdikjeden for dagligvarer, som høye priser på flere råvarer og effektene av jordbruks- og lønnsoppgjøret, sier Whist.

Whist legger til at priskonkurransen mellom dagligvarekjedene er knallhard, og at lav og stabil pris- og kostnadsvekst er det beste for både forbrukerne og dagligvarekjedene.

Blant matvarene som har økt mest i pris det siste året, finner vi typiske importvarer som kakao og kaffe, som har steget med henholdsvis 25,4 og 23,9 prosent siden juli i fjor.

Flere relaterte nyheter finner du HER, HER, HER, HER og HER

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kategorier

Stikkord

Relaterte Innlegg

Kommentarer

<span data-metadata=""><span data-buffer="">Ent innlegg

(Foto: Henri Petrutis)

Tallink Grupp chartrer ut passasjerskipet Superfast IX

Wizz Air's new base in Turin, the seventh in Italy,  will have: 2 aircraft based at the Piedmont airport starting from 14 September 2026, 7 new routes to domestic and international destinations, including the brand-new Bilbao and add 80 new direct jobs and 700 indirect jobs (Photo: Wizz Air)

Wizz Air opens New base at Turin Airport – The seventh in Italy

(Foto: Øystein Løwer / Avinor)

Fleire flyr – utanlandstrafikken driv veksten i mars

(Kilde: travelmarket.no)

Oslo-fly til storbyfavoritter for under 1.000 kroner

(Fotokilde: Tourism Authority of Thailand)

Thailand inviterer internasjonale besøkende til UNESCO-anerkjent nyttårsfeiring