Investerer 14 milliarder i nye langdistansekabiner: Singapore Airlines presenterer fremtidens flyseter

Singapore Airlines har investert et milliardbeløp i helt nye seter på First Class, Business Class, Premium Economy og Economy i selskapets langdistansefly. Den nye First Class byr blant annet på verdens største dobbeltseng i luften, mens passasjerer på Business Class kan se frem til bedre plass, mer privatliv og muligheten til å gjøre om setene til en to meter lang dobbeltseng. De nye kabinene introduseres gradvis fra andre halvår 2027 på ombygde Airbus A350-900-fly og nye Boeing 777-9-fly.

Singapore Airlines (SIA) har investert over to milliarder singaporske dollar (over 14 milliarder norske kroner) i nye kabiner og seter. De nye kabinene utgjør en sentral del av en omfattende oppgradering av reiseopplevelsen, som skal gi passasjerene økt komfort, større valgfrihet og en enklere og mer behagelig reise fra avgang til ankomst.

Dette omfatter blant annet bedre mat- og drikkeopplevelser om bord, nye toalettmapper med velværeprodukter, høyhastighetsinternett og oppgraderinger av flyplasslounger og underholdningssystemer.

Singapore Airlines’ nye sete på Business Class er utformet som et komfortabelt og fleksibelt personlig rom, som gir kundene frihet til å reise på en måte som passer deres behov best – enten det gjelder arbeid og måltider, eller avslapning og søvn (Bilde: Singapore Airlines)

– Lanseringen markerer nok en viktig milepæl i Singapore Airlines’ langsiktige arbeid med å forbedre den samlede reiseopplevelsen. Kundene våre opplever reisen med Singapore Airlines som en helhet, og med denne betydelige investeringen ønsker vi å gi dem økt komfort, større valgfrihet og en enklere og mer behagelig reise i alle ledd, sier Goh Choon Phong, konsernsjef i Singapore Airlines.

Bedre plass og økt komfort i alle kabinklasser

Den nye First Class-kabinen byr på god plass og høy komfort. Elegante, buede skyvedører gir økt privatliv, og midtsetene kan gjøres om til en sofa for to eller verdens største dobbeltseng innen kommersiell luftfart. Setene er trukket i eksklusivt skinn fra italienske Poltrona Frau, og et nytt intelligent kabinstyringssystem husker passasjerenes foretrukne sete- og lysinnstillinger til fremtidige reiser.

SIAs nye First Class-kabin byr på den største dobbeltsengen i kommersiell luftfart; den er 80 tommer lang og har en samlet bredde på 60 tommer. Kabinpersonalet klargjør den helt flate sengen med sengetøy i 100 % bomull, en dyne og et utvalg puter. En overmadrass fra den tyske luksusprodusenten Paradies – laget av pustende avstandstekstil – gir ekstra polstring og bidrar til å regulere temperaturen, noe som sikrer økt komfort (Bilde: Singapore Airlines)

På Business Class gir skyvedører og skillevegger mer privatliv, mens utvalgte midtseter kan gjøres om til dobbeltsenger. Sengene måler opptil to meter i lengden og 61 centimeter i bredden. Setene er trukket i skinn av høy kvalitet med spesialdesignet broderi. Forbedret ergonomi med justerbar korsrygg- og benstøtte gir bedre benplass og økt komfort, også når passasjerene skal sove. Som på First Class husker det intelligente kabinstyringssystemet passasjerenes foretrukne innstillinger.

Den nye Business Class-kabinen vil også bli introdusert på Singapore Airlines’ daglige direkterute mellom København og Singapore, som betjenes av selskapets Airbus A350-900-fly.

– De nye kabinene markerer et viktig steg i ambisjonen vår om å skape en helt ny reiseopplevelse for passasjerene våre, uansett hvilken kabinklasse de reiser på. Passasjerene forventer noe ekstra når de flyr med oss, og jeg er glad for at også de reisende på vår nordiske rute mellom København og Singapore kan se frem til en enda bedre og mer skreddersydd reiseopplevelse, sier Jagdish Bhojwani, General Manager for Singapore Airlines i Norden.

SIAs nye sete på Premium Economy Class har en seteavstand på 40 tommer, trekk i førsteklasses fullnarvet skinn og ergonomiske løsninger utformet for å øke komforten på langdistanseflyvninger. Gjennomtenkte bekvemmeligheter og neste generasjons KrisWorld – med 4K-berøringsskjermer på opptil 16 tommer – løfter reiseopplevelsen ytterligere (Bilde: Singapore Airlines)

Singapore Airlines’ nye Boeing 777-9-fly får de nye kabinene på First Class, Business Class, Premium Economy Class og Economy Class. I tillegg skal 41 Airbus A350-900-fly, inkludert selskapets ultra-langdistansefly (ULR), bygges om og utstyres med de nye Business Class-setene.

For første gang introduseres også First Class på Airbus A350-900ULR. De nye kabinene vil bli introdusert gradvis fra andre halvår 2027.

Utviklet på bakgrunn av omfattende undersøkelser

Singapore Airlines’ nye kabiner er utviklet på bakgrunn av omfattende undersøkelser blant mer enn 5 000 hyppig reisende, kunder, ansatte og bransjeeksperter fra hele verden. Gjennom fokusgrupper, intervjuer, spørreundersøkelser og testing av ulike konsepter har SIA fått verdifull innsikt i passasjerenes reisevaner, behov og forventninger til opplevelsen om bord.

SIAs nye sete på økonomiklasse er utformet for økt komfort gjennom hele reisen, med ergonomisk polstring, en hodestøtte som kan justeres på fire måter, og en redesignet mekanisme for seteryggjustering som gir bedre plass til knær og legger (Bilde: Singapore Airlines)

De nye kabinene er utviklet i samarbeid med internasjonale designbyråer. PriestmanGoode for First Class, Designworks for Business Class og Factorydesign for Premium Economy og Economy Class. Selskapet har også samarbeidet med produksjonspartnerne Collins Aerospace og RECARO Aircraft Seating.

Les også: Singapore Airlines oppgraderer underholdningen om bord (oktober 2026) – Svenske BYREDO skal skjemme bort Business Class-passasjerer i 10 000 meters høyde (oktober 2026)

For flere relaterte nyheter og artikler – klikk på lenkene: BUSINESS CLASS – FIRST CLASS – FLYSELSKAPER – PREMIUM ECONONOMY – SINGAPORE ARLINES – ØKONOMIKLASSE