Populær barnebok filmatisert i Nord-Irland: Reis i fotsporene til Hikken og Tannlaus

Dragetreneren, som er basert på den populære serien med bøker og animasjonsfilmer med samme navn, er spilt inn i Nord-Irlands storslåtte landskap. Filmen byr på imponerende kulisser og et gjensyn med figurer som mange norske barnefamilier kjenner og elsker. Filmen hadde premiere den 13. juni, og hvis du har lyst til å oppleve de magiske landskapene selv, er det enkelt å reise i fotsporene til karakterer som Hikken og Tannlaus.

Scene fra filmen Dragetreneren (Foto: Tourism Ireland)

Den nye filmen Dragetreneren (How To Train Your Dragon) – en nytolkning av den populære barneboken av Cressida Cowell – er spilt inn i Nord-Irland og hadde sin premiere fredag den 13. juni. Filmen bringer de ikoniske karakterene Hikken og dragen Tannlaus til live i virkelige omgivelser ved hjelp av avansert filmteknologi og spektakulære landskap i Nord-Irland.

– Vi ville at miljøet skulle føles ekte – som om du virkelig var på Borkøy. Det får man ikke til i et studio alene. Landskapene i Nord-Irland er i seg selv som hentet fra en fantasiverden, forklarer filmens produsent David Cain.

Nord-Irland dannet for eksempel bakteppe for den fiktive øya Borkøy, der store deler av filmen finner sted – inkludert Dunseverick Castle, som med sin dramatiske beliggenhet på et stup som ruver over Atlanterhavet, er et åpenbart bakteppe for de episke scenene mellom drager og vikinger.

Fra Causeway Coastal Route (Foto: Tourism Ireland)

Dunseverick Castle ligger langs Causeway Coastal Route, en naturskjønn strekning langs Nord-Irlands kyst. I nærheten av slottet finner du også den spektakulære UNESCO-attraksjonen Giant’s Causeway, som består av omtrent 40 000 sekskantede basaltsøyler, et resultat av et vulkanutbrudd.

Tollymore Forest Park ved foten av Mourne-fjellene danner med sine tette skoger, gamle steinmurer og fortryllende lys rammen for flere scener. Flere tilbydere arrangerer omvisninger i skogen med fokus på såkalt filmturisme (også kalt skjermturisme), hvor du får se ulike steder fra filmer og serier – inkludert den populære serien Game of Thrones.

Tollymore Forest Park (Foto: Tourism Ireland)

I Titanic Quarter i Belfast ble det bygget en hel vikinglandsby. De autentiske kulissene tok flere måneder å bygge, og mange av dem ble bygget utendørs for å dra nytte av det naturlige lyset og det ville været som er karakteristisk for Nord-Irland. Hvis du besøker Titanic Quarter, kan du også besøke Titanic Belfast, en enorm utstilling om det ikoniske skipet og dets skjebne.

Gerard Butler, som spiller vikingen Stoick, var spesielt imponert over landsbyen:

– Å gå gjennom landsbyen med faklene tent og vinden i håret var som å gå rett inn i historien.»

Produksjonen foregikk også ved Titanic Studios og Belfast Harbour Studios i hovedstaden, og ifølge Cain bød filmingen på «alle slags utfordringer» – ikke minst når det gjaldt størrelsen på de dataanimerte dragene.

– Når du animerer, kan du tegne dragen så stor du trenger den. Men i virkeligheten tar en stor drage mye plass, sier Cain.

Les mer om Belfast HER, Nord-Irland HER og om Irland HER

Flere reisetips og artikler om Irland finner du HER og HER

Vikingen Stoick (Gerard Butler) i Universal Pictures’ live-action-film Dragetreneren, skrevet og regissert av Dean DeBlois (Foto: Tourism Ireland)