
easyJet og Rolls-Royce har gjennomført vellykket test av hydrogenflymotor

easyJet og Rolls-Royce har fullført en viktig milepæl i arbeidet med å utvikle hydrogen som flydrivstoff, noe som markerer et betydelig skritt i arbeidet med å redusere utslippene fra luftfarten.
Den betydelige milepælen er resultatet av et fireårig program mellom Rolls-Royce, easyJet og globale partnere for å utforske hydrogen som et potensielt flydrivstoff og generere teknisk innsikt for fremtidige fremdriftsapplikasjoner.
easyJet har spilt en sentral rolle i å støtte utviklingen av hydrogengassturbinteknologi som en del av deres langsiktige ambisjoner om dekarbonisering. Rolls-Royces utvidede partnerskap med TCS bidro til å akselerere fremgangen mot deres teknologiske mål ved å legge til kapasitet og kapasitet på tvers av kritiske tekniske arbeidsområder.
I løpet av denne fasen av testprogrammet demonstrerte ingeniører at en moderne jetmotor, skalerbar til å drive et smalkroppsfly, trygt kan operere på gassformig hydrogen gjennom en fullstendig simulert flysyklus, inkludert oppstart, avgang, marsjfart og landing.
Rolls-Royce-programmet fulgte en trinnvis, teknologidrevet tilnærming for å bevise de grunnleggende teknologiene. Teknologien gikk fra tidlig motortesting ved Boscombe Down i Storbritannia i 2022, og ble skalert og videreutviklet gjennom et britisk og europeisk program med komponent- og systemriggtester, inkludert utvikling av et fullskala hydrogentestanlegg ved HSE, før den gikk over til full integrering i en hydrogendrevet demonstrasjonsmotor.
Tidligere modifikasjoner fokuserte også på å tilpasse motoren for å erstatte tradisjonelt jetdrivstoff med hydrogen, samtidig som man tok hensyn til både karbon- og ikke-CO2-påvirkning gjennom et ekspansivt forbrenningsprogram.
Programmet har gitt verdifull innsikt i hydrogenforbrenning, drivstoffsystemer og motorintegrasjon, og støtter potensialet for fremtidige hydrogendrevne fly til å bidra betydelig til å redusere karbonutslipp i europeisk og britisk luftfart, samtidig som det komplementerer bærekraftig luftfartsdrivstoff for å støtte fremtidig vekst – noe som forsterkes av forskning publisert i rapporten Enabling Hydrogen in the European Aviation Market.
David Morgan, driftsdirektør i easyJet:
– Denne bransjenyheten er et ekte bevis på fremgangen partnerskapet vårt med Rolls-Royce har oppnådd, og har tatt hydrogen fra tidlig konsept til full motorbygging og vellykket testing på bare noen få år.
– Å demonstrere 100 % hydrogendrift i stor skala er en betydelig milepæl og markerer et viktig skritt mot easyJets ambisjon om netto nullutslipp, og støtter den langsiktige overgangen til mer bærekraftig luftfart.»
Adam Newman, sjefingeniør for hydrogendemonstratorprogrammet i Rolls-Royce:
– Dette programmet har gitt oss den klareste forståelsen i bransjen av hvordan hydrogen oppfører seg i en moderne gassturbin for luftfart. Gjennom en samarbeidende, trinnvis testtilnærming har vi validert forbrennings-, drivstoff- og kontrollsystemteknologier, og demonstrert sikker bruk av hydrogen gjennom design, igangkjøring, vedlikehold og testing.»
– Vi har utforsket et bredt spekter av driftsforhold, inkludert feilscenarier, som muliggjør drift med maksimal effekt og over en full flysyklus. Leveringstempoet har vært avgjørende, og innsikten vi har fått, hvorav mange er drivstoffuavhengige, vil nå bli brukt på tvers av våre fremtidige programmer, inkludert UltraFan®, noe som styrker vår tillit til at gassturbinen vil forbli i forkant av bærekraftig luftfarts fremtid.»
Anupam Singhal, president for produksjon i Tata Consultancy Services:
– Denne milepælen gjenspeiler hva som blir mulig når avansert ingeniørkunst kombineres med digitale muligheter og dyptgående økosystemsamarbeid for å bringe banebrytende innovasjon nærmere den virkelige verden. Hos TCS er vi stolte av å støtte Rolls-Royce i å akselerere hydrogenfremdrift gjennom integrert ingeniørkunst, systemer og programvareekspertise.
– Denne prestasjonen markerer et betydelig skritt fremover – og demonstrerer ikke bare hydrogens levedyktighet, men også bransjens vilje til å omsette ambisjoner til utførelse.
Dr. Nigel Moss, leder for luftfartssektoren ved Health and Safety Executives vitenskaps- og forskningssenter i Storbritannia:
– I løpet av to tiår har vårt vitenskaps- og forskningssenter utviklet verdensledende ekspertise innen sikker håndtering av hydrogen, og arbeidet vårt med dette prosjektet involverte bygging og testing av trykksatt hydrogeninfrastruktur for å oppfylle utfordrende sikkerhets- og ytelseskrav. Som alltid i luftfartssektoren var sikkerhet i sentrum under dette banebrytende arbeidet.»
Christine Powell, fungerende direktør for NASA Stennis Centre:
– NASA Stennis har vist seg å være et attraktivt sted for industrien å utføre spesialisert testing som oppdraget deres krever. Denne milepælen er et godt eksempel på hvordan vår infrastruktur og ekspertise kan utnyttes til å fremme fremtidige teknologier og løse bredere utfordringer.
Les også: Rolls-Royce and easyJet set new aviation world first with successful hydrogene engine run (november 2022)
For flere relaterte nyheter og artikler – klikk på lenkene: B2B – BÆREKRAFTIG FLYDRIVSTOFF – EASYJET – FLYSELSKAPER – NY TEKNOLOGI – ROLLS ROYCE











