
Avinor leverer et solid første kvartal i urolige tider

Til tross for geopolitisk uro, leverer Avinor et godt første kvartal med økt passasjertrafikk og inntekter. De langsiktige utsiktene er positive, men det er nå betydelig usikkerhet knyttet til utviklingen fremover og hvor lenge den vil vare.
Utviklingen på kort sikt vil blant annet påvirkes av flyselskapenes kapasitet og etterspørselen etter flyreiser, samt utviklingen i de kommersielle inntektene.
I første kvartal reiste 11,9 millioner passasjerer via Avinors lufthavner, en økning på 3,9 prosent fra samme periode i fjor. Samtidig økte driftsinntektene til 3,2 milliarder kroner, og resultatet etter skatt ble 240 millioner kroner, opp fra minus 87 millioner kroner året før.
Samtidig jobber Avinor videre med en omfattende portefølje av utviklingsprosjekter, blant annet nye lufthavner i Bodø og Mo i Rana, oppgraderinger av eksisterende lufthavner og modernisering av teknologi og flysikringssystemer.
Den eskalerte sikkerhetspolitiske situasjonen i Midtøsten påvirker luftfarten internasjonalt. For Avinor har effektene så langt vært begrensede, utover reduksjoner i flybevegelser og kansellerte avganger til regionen.
Samtidig medfører utviklingen økt risiko for luftfarten generelt, og situasjonen kan raskt endre seg ved en mer langvarig konflikt, for eksempel som følge av fortsatt høye energipriser, mangel på flydrivstoff og stengte luftrom.
De underliggende utsiktene fremover er positive. Avinor forventer en moderat passasjervekst til om lag 59 millioner passasjerer i 2032, opp fra 53,1 millioner i 2025. Veksten vil i hovedsak komme i utenlandstrafikken, mens innenlandstrafikken ventes å være mer stabil.
– Vi står i en tid preget av internasjonal uro, men Avinor har en robust drift og forventer både trafikkvekst og bedret inntjening over tid. Samtidig utvikler vi lufthavnene og tilbudet til passasjerene videre, og opprettholder fokus på sikker, stabil og kostnadseffektiv drift. Vi jobber kontinuerlig med å holde kostnadene nede, sier Avinors konsernsjef Abraham Foss.
Avinor understreker samtidig at utviklingen i trafikk og inntekter fortsatt vil påvirkes av markedsforhold, flyselskapenes tilbud og etterspørselen etter flyreiser. Nye reisemønstre og kundegrupper kan også endre behovene i tiden fremover.
For flere relaterte nyheter og artikler – klikk på lenkene: AVINOR – B2B – FLYPLASSER – KVARTALSRESULTAT – SAMFERDSEL – ØKONOMI










