
ALC skal utvides til å kunne ta 26 millioner passasjerer årlig

Aeropuerto de Alicante-Elche Miguel Hernandez (ALC) skal bygges ut til en kapasitet på minst 26 millioner passasjerer årlig. Planene til eierselskapet Aena omfatter riving av den gamle T1-terminalen, utvidelse av nåværende terminal, samt integrering av en ny jernbanestasjon ved flyplassen. Prislappen forventes å bli på rundt 600 millioner euro.

Aeropuerto de Alicante-Elche Miguel Hernandez (ALC) har hatt en eventyrlig vekst siden den nye terminalen ble tatt i bruk for 14 år siden. Det året, i 2011, reiste 9.9 millioner passasjerer gjennom flyplassen. Tre år senere, i 2014, ble 10 millionersgrensen passert og ni år deretter, i 2023, reiste hele 18.3 millioner til og fra ALC.
Nå har flyplassoperatøren Aena (Spanias Avinor) lansert en ny og omfattene utbyggingsplan, melder Spaniaposten. Målet er å øke kapasiteten til minst 26 millioner reisende årlig. Den nåværende terminalen fra 2011 skal utvides med et nytt L-formet bygningskompleks. Her vil det bli flere utganger og et nytt sentralisert grensekontrollområde for reisende fra land utenfor Schengen-området, deriblant Storbritannia.

Aena har også planer om å koble ALC til jernbanenettet. Det planlegges en ny stasjon som en del av den nye jernbanekorridoren «Variante de Torrellano». Den nye jernbanestasjonen vil ligge på østsiden av ALC, nær motorvei N-338, og vil bli fullt integrert i flyplassen. Prosjektet forventes, i følge Spaniaposten, å bli finansiert av EUs Next Generation-midler, og skal etter planen stå ferdig innen 2030
Nettsiden til Aeropuerto de Alicante-Elche Miguel Hernandez (ALC) finner du HER










