2026: Et spesielt år for Flanderns ølkultur

Neste år, i 2026, er det 10 år siden UNESCO utpekte belgisk ølkultur som en verdensarv – en hyllest som går langt utover selve ølet.

I 2026 er det 10 år siden belgisk ølkultur ble anerkjent av UNESCO (pressebilde: visit flandern)

UNESCO-anerkjennelsen handler ikke bare om ølets kvalitet og mangfold, men også om kafékulturen, ølets rolle i gastronomien, århundrer med håndverkstradisjon og moderne nyvinninger.

Jubileet er den perfekte muligheten for ølelskere til å dykke ned i Belgias unike ølunivers: Du kan bli med på bryggeriomvisninger, smake på lokale spesialiteter og få øl- og matkombinasjoner på restauranter over hele landet.

Flandern er også hjemsted for mer enn 10 årlige ølfestivaler, og med en rekke festlige tilstelninger på gang vil besøkende i 2026 ha enda bedre vilkår enn vanlig når det mangfoldige flamske øluniverset skal utforskes.

Les mer om belgisk ølkultur HER – Les mer om Flandern HER

For flere artikler og reisetips – klikk på lenkene: FLANDERNBRYGGERIJUBILEUMREISETIPSUNESCO-LISTENØLFESTIVALER