60 år med spansk kultur feires med utstilling i Tønsberg

Spanias Turistkontor feirer sitt 60 årsjubileum i Norge med utstillingen «60 år på vandring», som markerer kontorets tilstedeværelse her i landet siden 1964. Navnet på utstillingen referer ikke bare til antall år kontoret har eksistert i Norge, men også til utviklingen i de norske turisters preferanser opp gjennom årene. Fra den spede start på 60- tallet når Spania- turistene hovedsakelig dro for å oppleve sol og sangria, og frem til i dag, hvor en aktiv ferie og da gjerne ispedd litt vandring, vel så gjerne står i fokus. Store deler av utstillingen er derfor dedikert pilegrimsvandringene til Santiago de Compostela.

Deler av utstillingen «60 år på vandring» og med båtbyggingen av Gokstadskipet i bakgrunnen (Foto: Spanias Turistkontor)

Utstillingen er å finne på Vikingodden på bryggen i Tønsberg og skal stå frem til 29.august. På markringen i går, samlet det Spanske Turistkontoret et knippe gode samarbeidspartnere og kollegaer.

Både ordføreren i Tønsberg, Frank Pedersen, samt Fylkesvaraordfører i Vestfold fylke, Ellen Eriksen kom og kastet glans over åpningen torsdag 27. juni. I tillegg deltok representanter fra Torp flyplass, diverse reisebyrå og presse samt deltakere fra Kristina-løpet, Formidlergruppen Prinsesse Kristina av Tunsberg og ikke minst Pilegrimsfellesskapet St. Jakob. Sistnevnte, med Eivind Luthen i spissen, har vært en god samarbeidspartner opp gjennom årene og har sjenerøst lånt ut plass til utstillingen ved siden av båtbyggerne på Vikingodden.

– Har du lyst til å lære mer om bakgrunnen til Spanias turistkontor, oppstarten til den berømte Miró-logoen og kanskje se litt av Spanias turistkampanjer opp gjennom årene?

– Og er du nysgjerrig på hvem denne Prinsesse Kristina er?

Alt dette samt en oversikt over åtte av de viktigste vandrerutene til pilegrimsmålene Santiago de Compostela og Caravaca de la Cruz, kan du oppleve i Tønsberg nå i sommer.

Les mer om Prinsesse Kristinaforeningen HER, om Santiago de Compostela HER, om Caravaca de la Cruz HER og Pilegrimsfellesskapet St. Jakob HER

Flere nyheter, reisetips og artikler om Spania finner du HER og HER

Utstillingen ble innviet i lag med gode samarbeidspartnere, sol, paella og inspirerende samtaler om Spanias historie og vandreruter (Foto: Spanias Turistkontor)