Havila Kystruten til topps i tysk miljørangering

Den tyske miljøorganisasjonen NABU har plassert Havila Kystruten øverst på sin cruiseliste for 2025. Dette basert på rederiets helhetlige satsing på bærekraftige løsninger og tiltak for å redusere sine utslipp langs norskekysten.

Havila Capella seiler i vakre Hjørundfjorden på Sunnmøre (Foto: Havila Kystruten)

NABU har i flere år utarbeidet en internasjonal rangering av cruiseselskaper basert på deres innsats for å gjøre bransjen mer miljøvennlig. Havila Kystruten ble første gang inkludert i rangeringen i 2023, og har nå igjen oppnådd førsteplassen, sammen med Hurtigruten.

– Å bli rangert som nummer én nok en gang er en stor anerkjennelse og et viktig signal om at vi er på rett vei. Men vi er ennå ikke i mål: innen 2030 skal flåten vår seile helt utslippsfritt på kystruten – både med de fire eksisterende skipene og eventuelle nye skip, forklarer Bent Martini, administrerende direktør i Havila Kystruten, som med det understreker rederiets ambisjoner om videre vekst i neste anbudsrunde.

– Samtidig er det veldig hyggelig å se at det er de to selskapene som drifter kystruten i Norge som leder an i bransjen for å redusere miljøpåvirkningen fra bransjen vår.

Tyskland er det største cruisemarkedet i Europa – og det nest største i verden.

– Å få en slik anerkjennelse i dette markedet setter vi svært høyt, fortsetter Martini.

Nord-Europa er en av de mest attraktive destinasjonene for tyske passasjerer, og utgjør rundt 40 prosent av markedet. Bærekraft og utslippsfrie cruise blir stadig viktigere, noe som kommer tydelig fram i jevnlige undersøkelser gjennomført av Cruise Lines International Association (CLIA), den globale bransjeorganisasjonen for cruise.

Allerede en pioner

Havila Kystruten planlegger sin første klimanøytrale rundtur allerede denne høsten. Ved bruk av biogass i kombinasjon med de store batteripakkene om bord, skal skipet tilbakelegge de rundt 5 000 nautiske milene fra Bergen til Kirkenes og tilbake.

Rederiets uttalte mål er å oppnå klimanøytralitet i hele flåten innen 2028 og nullutslipp innen 2030.

Selskapet er også kjent for sitt unike matkonsept, som nesten utelukkende benytter lokale, norske leverandører og samtidig minimerer matsvinnet om bord.

– Sammen med gjestene våre unngår vi store mengder matsvinn. Vi satte oss det ambisiøse målet om å redusere matsvinn til 75 gram per gjest per dag. Med et faktisk nivå på 68 gram i 2024 har vi nådd målet, som også betyr mye for vårt miljøavtrykk, avslutter Martini.

NABU understreker i sin pressemelding at cruisebransjen fortsatt har en lang vei å gå, men at rangeringen viser at riktige steg blir tatt.

– Mange cruiseoperatører beveger seg i riktig retning når det gjelder klimabeskyttelse – for eksempel med energieffektive nybygg eller tekniske forbedringer av eksisterende flåter. Noen tester også banebrytende teknologi for aller første gang, sier Sönke Diesener, shippingekspert i NABU.

Mer bærekraft på den tradisjonsrike kystruten

Siden slutten av 2021 har de nye og prisbelønte skipene til Havila Kystruten seilt den tradisjonsrike, over 130 år gamle kystruten mellom Bergen i sør og Kirkenes i nord – året rundt, under nordlys eller midnattssol. Totalt anløpes 34 havner på den 12 dager lange rundturen.

De fire toppmoderne skipene til Havila Kystruten drives i dag med flytende naturgass (LNG) og er utstyrt med noen av de største batteripakkene som noensinne er installert på passasjerskip. Batteripakkene om bord, som lades til kai, gjør at Havila Kystruten kan seile gjennom de sårbare økosystemene i norske fjorder og langs kysten i opptil fire timer av gangen – helt stille og utslippsfritt.

Skipene driftes som plug-in hybrider, og reduserer CO2-utslipp med 35 %, NOx-utslipp med 87 % og SOx-utslipp med 100, sammenlignet med referansetall fra kystruten i 2017 – da det var dieseldrevne skip på ruten. Dermed er Havila Kystrutens kystruteskip i front når det gjelder mer miljøvennlig drift langs norskekysten.

Les mer om NABU HER

Flere nyheter om Havila Kystruten finner du HER

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kategorier

Stikkord

Relaterte Innlegg

Kommentarer

<span data-metadata=""><span data-buffer="">Ent innlegg

Embraer RJ from Lufthansa Regional / City line  (photo: ©otoerres)

Lufthansa kansellerer ruten Stavanger – Frankfurt og kutter rundt 20.000 flyvninger

Dette prioriterer norske foreldre når de får egentid fra barna under ferien! (Foto: Apollo Reiser)

Salgsrekord på sommerreiser!

Germany Travel Mart™ sender klare signaler for tysk innkommende turisme

Skotland er en af de populære europæiske rejsemål for vandrere (Foto: Tid til ro)

Sydøstasien hårdt ramt. Danskernes rejselyst er intakt, men kursen er ændret

(Foto: Munkedals Herrgård / Countryside Hotels)

Munkedals Herrgård til Countryside Hotels