Siste nytt
juli 14, 2026
Det blir ingen streik blant de ansatte på ferjene. Partene ble lørdag morgen, etter mekling flere timer på overtid, enige om en ny avtale.

Ferjestreiken ble avverget etter fem og en halv times mekling på overtid. Rundt klokken 05.30 lørdag morgen ble NHO Sjøfart og Maskinistforbundet, Norsk Sjøoffisersforbund og Norsk Sjømannsforbund enige, opplyser riksmekleren til NTB.
Følgende riks -og fylkesferjesamband ville ha blitt berørt av en eventuell ferjestreik:
Riksveiferjer:
Vegvesenet er forberedt
– Statens vegvesen er forberedt, og har hatt dialog med andre relevante aktører for å minimere ulempene for trafikantene ved en eventuell streik, sier Monica Kolberg på ferjeavdelingen i Statens vegvesen.
På vegvesen.no/ferje vil du finne lenke til rederienes nettsider, hvor du kan finne ruteinformasjon.
– Vi oppfordrer trafikantene til å være tålmodige hvis det blir ekstra venting, og ikke la eventuell frustrasjon gå utover ferjemannskapene, legger Kolberg til.
Disse fylkesferjene kan bli rammet av streik
I tillegg er det 10 fylkesvegferjesamband som vil bli berørt av streiken
Statens vegvesen har sendt ut en oppfordring hvor de ber trafikantene om å ta kontakt med aktuell fylkeskommune eller aktuelt ferjerederi på de enkelte fylkesvegferjesambandene.
kilder: statens vegvesen, nrk, ntb