– Vanlig munnbind gir falsk trygghet og beskytter ikke mot coronasmitte. Det blir som å sette plaster på et beinbrudd. Du trenger maske med filter som hindrer viruset i å pustes inn, sier HMS-ekspert Bård Kulseth i Skydda Norge.

Bård Kulseth jobber daglig med problematikk rundt luftforurensing og åndedrettsvern for HMS-eksperten Skydda Norge. De siste dagers utbrudd av coronaviruset i Kina, har skapt en enorm etterspørsel etter ulike beskyttelsesprodukter over store deler av verden. Også i Norge.
– I Skydda opplever vi en eksplosiv pågang etter både beskyttelsesdresser og åndedrettsvern. Våre kunder opererer i stor grad innenfor bygg, anlegg og industri. Dette er bransjer der en del medarbeidere reiser mye og kan bli eksponert for smitte, forklarer Kulseth.
– Munnbind er ikke godt nok!
Ifølge kinesiske myndigheter er over 100 personer langt døde etter å ha blitt smittet av coronaviruset. Det er også bekreftet flere tusen smittede – og det tallet ernstadig økende. Verdens helseorganisasjon vil foreløpig ikke erklære noen globak helsekrise, men de har sendt direktiver til helsemyndigheter over hele verden med beskyttelsestiltak.

– Jeg vil ikke si at panikken råder, men det er åpenbart at coronautbruddet tas på høyeste alvor. Vi er faktisk i ferd med å gå tomme for enkelte produkter, og jeg registrer også at apotekene her i landet også tømmes for munnbind. I den forbindelse er det utrolig viktig å påpeke følgende: et vanlig munnbind beskytter ikke mot coronaviruset! Et slikt munnbind er laget for å beskytte omgivelsene mot ting som brukeren selv puster ut – ikke bakterier og virus som pustes inn. Jeg kan ikke få sagt dette klart nok! poengterer Kulseth.
For å få tilstrekkelig beskyttelse mot virus, bakterier og sporer i lufta, er det såkalte partikkelmasker (også kalt støvmasker) som gjelder. Disse maskene inneholder filter som stopper uren luft i å pustes inn, og er det som anbefales for friske mennesker som skal beskytte seg i eksempelvis store folkemengder, på flyplass eller offentlig transport.
99 % sikkert
– Vi opererer med tre standarder på disse maskene: P1, P2 og P3. P3 har det det tetteste filteret og tar bort omlag 99% av partiklene i luften når du puster inn. Det er den standarden vi anbefaler når det gjelder å beskytte seg mot Coronaviruset, sier Per Arne Hauglid hos vernemaskeprodusenten Zekler.
Ørjan Olsvik, professor i mikrobiologi er enig:
– Slike virus er så små og kommer seg gjennom munnbind, så i realiteten er det lite trygghet i å bruke dem. Det finnes masker som holder tilbake virus. I Kina kalles disse P3, men de er visstnok vanskelig å få tak i, sier Olsvik til NRK.
For de som av ulike grunner frykter nærkontakt med viruset gjennom arbeid på ambulanse, sykehus eller liknende stilles det vesentlig strengere krav.
– Da er det også såkalte korttidsdresser og kjemikaliebeskyttelse som må brukes. Dette er klær som er spesiallaget for situasjoner når det er livsviktig å beskytte seg mot ulike væsker og farlige stoffer, forklarer Kulseth i Skydda Norge.
Bård Kulseth har en oppfordring til alle som er bekymret for spredning av smitte:
– Vask hendene ofte og ekstra godt, gjerne med Antibac. Det er alltid den beste forebyggingen vi kan gjøre!