
Trafikken økte ikke etter avgiftskutt

NAF har sammenliknet trafikken på 10 ulike målepunkter fordelt over hele Norge for april til og med juli 2025 og 2026. – Bensin og diesel har vært billigere, men folk har ikke kjørt mer, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Avgiftskuttet på bensin og diesel har bidratt til lavere pumpepriser de siste månedene sammenliknet med prisene i mars og april i år.
– Likevel har altså ikke folk kjørt mer. Folk har kunnet kjøre som før til jobb, barnehage og på sommerferie i år. Vi mener avgiftskuttet har vært viktig, sier Handagard.
NAF har hentet inn tall på passeringer fra Trafikkdatabasen til Statens vegvesen fra ti ulike steder i landet i perioden april til og med juli 2025 og 2026 for å se om det har vært noen trafikkøkning eller nedgang etter at avgiftene på drivstoff ble endret.
Funnene er at det ikke har vært det. Det har vært en økning på 0,8 prosent fra 2025 til 2026.
– Tallene fra mars i år viser en økning på 2,5 prosent sammenliknet med mars året før, og kan i hovedsak forklares med at den første påskehelgen falt i mars måned i år, forklarer Handagard.
Bekymret for prisoppgang i september
Samtidig er NAF bekymret for en brå oppgang i prisene igjen fra 1.september, om ikke avgiftskuttet blir forlenget.
– Det vil bli en økning på mellom fire og fem kroner per liter over natten. Med dagens prisnivå kan det bety pumpepriser på linje med det vi så i vårmånedene. Derfor mener vi avgiftskuttet bør forlenges ut året, til situasjonen er mer avklart, sier Handagard.
Slik har trafikken vært:
| Periode | Trafikkmengde | Endring 1.3 – 31.3 | Endring 1.4-31.7 | |
| 1.3 – 31.3 2025 | 13587216 | 348141 | 103155 | |
| 1.3 – 31.3 2026 | 13935357 | Prosentvis endring | Prosentvis endring | |
| 1.4 – 31.7 2025 | 58780692 | 2,50 | 0,18 | |
| 1.4 – 31.7 2026 | 58883847 |
Dette er målepunktene NAF har brukt:
- Ryfylketunnelen mot Stavanger
- Kristiansand lufthavn, Kjevik
- Smålenene bru
- Danmarksplass-sentrum
- Fauske nord
- Follotunnelen nordgående
- Dombås nord
- Kløfta sør
- Heimdalsmyra
- Sandvikeidet
Kilde er tall fra Trafikkdataportalen til Staten vegvesen
For flere relaterte nyheter – klikk på lenkene: BILAVGIFTER – BILKJØRING – EU – EU-REGLER – EØS – FORBRUKERØKONOMI – INFRASTRUKTUR – KRIGER – LEVEKOSTNADER – MIDT-ØSTEN – NAF – POLITIKK – PRISNIVÅ









