Siste nytt

Destinasjoner
september 26, 2026

Ferie og fritidsreiser
september 25, 2026


En ny ordning med 250 millioner kroner i potten skal hjelpe reiselivsnæringen med omstilling og gjenåpning.

Den nye ordningen skal gi reiselivsvirksomheter mulighet til å gjennomføre omstillingsprosjekter som gjør dem i stand til å opprettholde kundegrunnlaget, tilpasse seg smitteverntiltak og endringer i reiselivsmarkedet.
– Reiselivsnæringen er hardt rammet av koronapandemien. Folk sine reisevaner er dramatisk endret, og store deler av markedet er borte. Derfor innføres en ny ordning der reiselivsaktører kan søke om penger for å omstille seg den nye hverdagen eller for å tilpasse seg smitteverntiltakene som er satt i verk. Vi tror dette bidrar til at flere overlever krisen, sier næringsminister Iselin Nybø (V).

Det er Innovasjon Norge som skal administrere ordningen, og bedrifter kan søke om pengene via deres hjemmesider innen 15. september. For å kunne søke må virksomheten ha hatt en gjennomsnittlig omsetningssvikt for månedene juni, juli og august på minimum 30 prosent.
Den nye ordningen er nå godkjent av EFTAs overvåkningsorgan ESA.
Innovasjon Norge vil legge ut mer informasjon om denne nye ordningen på sine nettsider.
Fakta om ordningen