Over en halv million skal reise gjennom Norges fire største flyplasser til helgen, og langhelg innebærer enorme mengder håndbagasje. Avinor har en klar beskjed til de reisende: – Forbered dere godt før sikkerhetskontrollen.

Forbered deg godt og følg flyselskapets råd om oppmøtetid, er Avinors råd før langhelgen (Foto: Catchlight/Avinor)

Fra i morgen, torsdag 1. mai, er det svært mange som benytter sjansen til å ta en langhelg ut fra Avinors trafikkprognoser. Gjennom helgen skal 541.000 reisende innom lufthavnene i Oslo, Bergen, Stavanger og Trondheim. På Oslo lufthavn alene vil 80.000 reise via flyplassen i dag, og 90.000 på søndag 4. mai.

– Påsken markerte startskuddet for vår høysesong, og frem til høsten vil vi jevnt over ha travle dager og mange passasjerer på flyplassene våre, sier kommunikasjonssjef Monica Iren Fasting.

Hun forteller at det ikke er unormalt med dager med dobbelt så mange reisende som på en ukedag på vinteren.

– Det betyr at det er mange på flyplassen, og det må man ta med i regnestykket. Flyselskapene har råd om anbefalt oppmøtetid, og disse er det viktig at de reisende forholder seg til, spesielt i tiden fremover.

Håndbagasje kan skape flaskehals

Avinor har også en klar oppfordring til dem som skal reise med håndbagasje:

– Spesielt på slike langhelger er det veldig mange som reiser med håndbagasje, og denne bagasjen må gjennomlyses og sjekkes. Det tar tid, men det er mye de reisende selv kan gjøre for å korte ned ventetiden. Tar man ut væske, ladere og elektroniske gjenstander mens man står i kø og er godt forberedt, så bidrar du til å gjøre ventetiden kortere for alle bak deg, sier hun.

Antallet passasjerer er høyest i morgentimene, og på ettermiddagen. Reiser man på disse tidspunktene, må man påregne at det kan ta ekstra tid både med innsjekk og i sikkerhetskontrollen.

– Det er internasjonale myndighetskrav til hvordan sikkerhetskontrollen skal gjennomføres, og disse er der for at du og dine medpassasjerer skal ha en trygg reise. Ved å møte opp i god nok tid og forberede deg godt, så hjelper du også sikkerhetskontrollørene med den viktige jobben de gjør.

Her er noen tips for at sikkerhetskontrollen skal gå så smidig som mulig.

  • Flytende skal ikke overstige 100 ml og artikler med flytende/smørbart innhold skal legges i en gjennomsiktig 1-liters pose. Denne skal tas ut av håndbagasjen og legges separat.
  • Ta elektriske artikler ut av håndbagasjen før sikkerhetskontrollen. De skal gjennomlyses separat. Det kan for eksempel være PC, kamera, mobiltelefon eller håndholdte spill.
  • Ta av yttertøy og jakker før sikkerhetskontrollen. Tøyet skal også gjennomlyses separat. Små artikler som mobiltelefon eller solbriller kan legges i lommen på tøyet eller under tøyet.
  • Tom vannflaske kan tas med gjennom sikkerhetskontrollen og fylles på innsiden.


BGOOSLSVGTRDTotalt
30. april20 70080 8411 82413 812127 183
1. mai16 00668 0868 3729 705102 169
2. mai17 63470 09410 0949 660107 482
3. mai11 46647 3056 3906 04071 201
4. mai17 28189 22412 10115 167133 773
Totalt83 087355 55648 78154 384541 808