Helsingfors: Flybe selger seg ut av Flybe Nordic
Britiske Flybe trekker seg ut av det finske markedet. Selskapet er blitt enige med Finnair om en avtale som går ut på salg av dets 60 prosent store aksjepost i Flybe Nordic for én €uro.
Finnair, som sitter på 40 prosent av Flybe Nordic som er moderselskapet til Flybe Finland, Â vurderer nå flere alternativer for en ny eierstruktur – blant annet kan det bli aktuelt å få på plass en ny majoritetseier.
Flybe Nordic`s og Flybe Finlands flyvninger vil fortsette som normalt mens arbeidet med å rekonstruere selskapet /få på plass en ny hovedeier pågår, opplyser Finnair i en pressemelding.
Flybe og Finnair startet Flybe Nordic i 2011. Målet var å bli det ledende regionale flyselskapet i Nord-Europa. Flyvningene startet samme høst med ATR-72 maskiner på finske innenriksruter, samt enkelte skandinaviske utenriksruter , blant annet til Sverige og Norge.
Selskapet snakket om ruter i alle de skandinaviske landene , men det ble med noen få ruter, hvorav de fleste (deriblant Storckholm/Bromma – Oslo og Helsingfors – Trondheim) ble lagt ned etter kort tid.
Selskapet var også i diskusjon om en stortstilt satsing i Danmark i kjølvannet av konkursen i Cimber Sterling våren 2012. Heller ikke det ble det noe utav.
De siste to årene har Flybe Nordic også operert Finnairs europeiske kortrutetrafikk med Embraer 190-maskiner.











